آموزش رایگان در صندوق پستی شما !


You are here


نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۷ شهریور ۱۳۹۳
دو هفته پیش از شما کاربران عزیز درسنامه خواستیم به ما پیش‌پیش کادوی تولد بدهید و درسنامه را در یک کلمه توصیف کنید. از همه شما عزیزانی که وقت گذاشتید و به درسنامه کادو تولد دادید ممنونیم. مثل همیشه خواندن نظرات شما برای ما بسیار لذت‌بخش بود.
 
حال نوبت درسنامه است که پاسخ زحمات شما را بدهد. ما همه کلمات (و جملات!) شما را که تا تاریخ ۶ شهریور به دستمان رسید را داخل یک فایل قرار دادیم و با استفاده از این وبسایت عکس بالا را درست کردیم. هر کلمه‌ای که بزرگ‌تر است به این معنی است که بیشتر تکرار شده است. البته یک اشکال کوچک در درست کردن این عکس داشتیم و آن هم این بود که این سرویس کلماتی که از دو بخش تشکیل شده بودند را به صورت دو کلمه متفاوت می‌خواند؛ در نتیجه کلمه‌ای مانند« فوق‌العاده» به دو بخش «فوق» و «العاده» تقسیم شده است. 
 
برخی از کاربران درسنامه از توصیفات کوتاه جالبی نیز استفاده کردند که به زودی آن‌ها را نیز با شما به اشتراک خواهیم گذاشت :)‌
 
49 نظر

نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۵ شهریور ۱۳۹۳
این روزها یکی از بحث‌های داغ آموزش آنلاین در دنیا، موک‌ها (MOOC: Massive Open Online Course) هستند. در چند مقاله‌ای که اخیرا در درسنامه نیز ترجمه و منتشر کردیم به بحث موک پرداختیم و در آخرین مقاله از سری مقاله‌های ترجمه‌ای درسنامه از شما خواستیم یک معادل فارسی برای این اصطلاح پیدا کنید؛ به این ترتیب که نظرسنجی‌ای برگزار کردیم و چند ترجمه پیشنهاد دادیم و از دوستان خواستیم به بهترین گزینه رای بدهند یا پیشنهادشان را برای ما در بخش نظرات بنویسند.
 
در مجموع ۶۳۵ نفر از کاربران درسنامه در این نظرسنجی شرکت کردند و بیشترین رای را به «آموزش آنلاین فراگیر برای همه» دادند. نتایج رای‌ گیری به شرح زیر است:
 
آموزش آنلاین قابل دسترس برای همه: ۱۸۶ رای
آموزش آنلاین برای کاربران زیاد: ۳ رای
دوره آموزشی آنلاین دسترس‌پذیر برای همه: ۴۰ رای
آموزش آنلاین کلان برای همه: ۱۵ رای
آموزش آنلاین فراگیر برای همه: ۳۹۱ رای
 
دوستان زیادی  هم در بخش نظرات پیشنهاداتی را مطرح کردند. از جمله پیشنهادهای مطرح شده این بود که «آموزش آنلاین فراگیر» کافی است. به عنوان مثال، کمال حقیقی برای ما نوشته:« برای معادل واژه موک (MOOC) به نظر من آموزش آنلاین فراگیر مناسبه و قسمت «برای همه» زاید است، فراگیر مفهوم «برای همه بودن» را درون خودش مستتر دارد، لزومی به تکرارش نیست...»
 
ما نیز با توجه به مجموعه نظرات دریافتی و مشورتی که با دوستان در درسنامه داشتیم به این نتیجه رسیدیم که «آموزش آنلاین فراگیر» در حال حاضر بهترین ترجمه برای MOOC است.
 
از هم‌فکری همه شما دوستان ممنونیم! 
 

 

پی‌نوشت: ترجمه پیشنهادی علی، یکی از کاربران درسنامه که موضوع رساله‌اش MOOC است، «دوره‌های برخط آزاد انبوه» است. علی این چنین استدلال می‌کند: 
 
۱- اصطلاح فراگیر مناسب نیست چون از یک طرف با فراگیر پیام نور تداخل ایجاد می‌شود و از طرف دیگر بیانگر صرفا جهان شمولی است در حالی که واژه MASSIVE بیشتر نمایانگر جمع‌شدگی و کنار هم قرار گرفتن است.
۲-معادل COURSE در اصطلاح تخصصی علوم تربیتی نمی‌تواند آموزش باشد بلکه دوره صحیح تر است. در واژگان تخصصی علوم تربتی آموزش بیشتر بیانگر معلم‌ محوری است در حالی که دوره می‌تواند به صورت یادگیرنده محور و یا معلم محور برگزار شود. ماهیت MOOC نیز یادگیرنده محوری است.
۳- اگر قرار بر ترجمه است واژه آنلاین نیز به فارسی باید به صورت برخط ترجمه شود.
۴-ترجمه open باز یا آزاد است و بار معنایی بزرگتری نسبت به برای همه دارد. خیلی چیزها برای همه است ولی آزاد نیست مثلا خودرو برای همه است اینترنت برای همه است ولی آزاد نیست شما باید براش هزینه پرداخت کنید. در حالی که واژه آزاد بیانگر هم دسترسی آزاد و خالی از هزینه است.

 
 
6 نظر

نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۲۹ مرداد ۱۳۹۳
همان‌طور که احتمالا در جریان هستید، چهار سال از راه‌اندازی اولین دوره در درسنامه می‌گذرد. با توجه به ماهیت برخی از دوره‌ها و تغییرات و پیشرفت‌هایی که در عرصه تکنولوژی حاصل می‌شود، هر چند وقت یک بار نیاز است تا ما نیز در درسنامه‌ دوره‌های خود را به روز کنیم. امروز مفتخریم به اطلاع شما برسانیم که  دوره وبلاگ‌نویسی از روز دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ به روز شده است. 
 
اگر در حال حاضر مشغول گذراندن این دوره هستید، هیچ نگران نباشید، خدشه‌ای در کار شما ایجاد نمی‌شود زیرا سیستم درسنامه به صورت خودکار درس‌های جدید را برای شما ارسال خواهد کرد.  برای اطلاعات بیشتر از سرفصل‌های این دوره نیز می‌توانید به صفحه دوره وبلاگ‌نویسی مراجعه کنید. برای ثبت‌نام هم تنها کافی است که یک ایمیل خالی به آدرس weblog@darsnameh.com بزنید. 
 
در نهایت بد نیست به این نکته نیز اشاره کنیم که تیم درسنامه سعی می‌کند همه  دوره‌هایی که نیاز به به‌روز‌رسانی دارند را در اولین فرصت به روز کند. از همین رو خوشحال خواهیم شد اگر شما نیز در بخش نظرات این پست به ما بگویید به نظرتان کدام دوره‌های درسنامه نیاز به  بازنگری و بازنویسی دارند تا آن‌ها را در دستور کار قرار دهیم. لطفا نام دوره‌های را براساس اولیت خودتان بنویسید تا ما بر همین اساس دوره‌ها را به روز کنیم.
 
منتظر نظرات شما هستیم :)‌
17 نظر

نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۲۵ مرداد ۱۳۹۳

چهار سال پیش در چنین روزی، یعنی ۲۵ مرداد ۱۳۸۹ درسنامه با راه‌اندازی دوره وبلاگ‌‌نویسی کار خود را آغاز کرد. هدف از روز اول برای ما روشن بود: آموزش رایگان، با کیفیت و قابل دسترس در سراسر دنیا.

هر روز و ساعت این چهار سال برای ما یک تجربه جدید بود، تجربه‌ای با ارزش که امیدواریم بتوانیم از آن برای پیشبرد هر چه بهتر درسنامه در سال‌های پیش‌رو بهره ببریم. در ادامه خلاصه‌ای از اتفاق‌هایی که در طول یک سال گذشته در درسنامه افتاد را می‌خوانید.

در یک سال گذشته ۱۷ دوره آموزشی با موضوع‌های مختلف مانند حسابداری برای همه، تکنیک‌های تمرکز در مطالعه، برنامه‌نویسی با جاوا اسکریپت و...در درسنامه فعال شده‌اند. تعداد کل دوره‌های درسنامه تا به امروز ۶۰ دوره آموزشی رایگان است. شاید بد نباشد این نکته را هم یادآوری کنیم که بیشتر این دوره‌های به خواسته شما کاربران عزیز درسنامه نوشته شده‌اند. پس همچنان ما را در جریان دوره‌هایی که دوست دارید در درسنامه فعال شوند بگذارید. در ضمن باید این مورد را هم با افتخار بیان کنیم که درسنامه هم اکنون تنها وب‌سایت آموزش رایگان به زبان فارسی است که این تعداد دوره آموزشی را به صورت رایگان به تمام کاربران سرتاسر جهان ارائه می‌دهد.

پرسشکده از جمله دیگر خدماتی است که سال گذشته در درسنامه راه‌اندازی شد. ایده پرسشکده از آنجایی آمد که خیلی از شما دوستان با گذراندن دوره‌های درسنامه سوال‌هایی برایتان در مورد آن دوره پیش می‌آمد و به ما ایمیل می‌زدید و سوال خود را مطرح می‌کردید؛ اما از آن‌جایی که درسنامه یک سیستم خودآموز است و بیشتر کارها در آن به صورت خودکار انجام می‌شود، ما امکان پاسخگویی به سوال‌های شما را نداشتیم. بنابراین به فکر راه اندازی پرسشکده افتادیم. پرسشکده، در واقع تالار گفتگوی آنلاینی است که کاربران درسنامه می‌توانند سوالات خود را در مورد دوره‌های درسی در آن مطرح کنند و از سایر کاربران درسنامه یا یکی از اعضای تیم درسنامه پاسخ بگیرند. از زمان راه‌اندازی سرویس پرسشکده، یعنی مهر ماه سال ۹۲، کاربران با ثبت‌نام در هر دوره آموزشی درسنامه، به طور خودکار عضو تالار گفتگوی آن دوره می‌شوند. تیم درسنامه این قول را هم در چهارمین سالگرد تولد درسنامه می‌دهد که به زودی تغییرات زیادی در این تالار مشاهده خواهید کرد :)

از جمله دیگر کارهایی که در سال گذشته تیم درسنامه انجام داد، برگزاری جشنواره درسنامه در هفته معلم (هفته دوم اردیبهشت) بود. هدف از برگزاری این جشنواره آنلاین شناخت نیازها، نقاط ضعف و قوت آموزش از راه دور بود. گزارش این جشنواره را می‌توانید در این پست وبلاگ درسنامه بخوانید.

یکی دیگر از دستاوردهای جشنواره درسنامه این بود که متوجه شدیم در وب فارسی مطلب در مورد آموزش آنلاین زیاد نیست، بنابراین تصمیم گرفتیم مقاله‌های خوبی که در مورد آموزش از راه دور پیدا می‌کنیم را به فارسی ترجمه کنیم تا کاربران فارسی زبان نیز در جریان آخرین تحولات آموزش آنلاین در دنیا قرار بگیرند. تا امروز سه مقاله در این زمینه منتشر کرده‌ایم و قصد داریم این کار را ادامه دهیم، بنابراین اگر شما نیز مقاله‌ای به انگلیسی در مورد آموزش آنلاین خوانده‌اید که فکر می‌کنید می‌تواند برای سایر دوستان نیز  جالب باشد، خوشحال می‌شویم آن را برای ما بفرستید. سه مطلبی که در این مدت با موضوع آموزش آنلاین منتشر کرده‌ایم عبارتند از:

سال گذشته همچنین افتخار این را داشتیم که کتابچه «داستان‌های شما و درسنامه» را منتشر کنیم. داستانی‌هایی که سال گذشته قرار بود به مناسبت سه سالگی درسنامه منتشر کنیم که انتشار آن به بهمن ماه موکول شد.

در نهایت می‌خواهیم تولد درسنامه را به شما همراهان همیشگی درسنامه تبریک بگوییم. انتقادات و پیشنهادات شما است که درسنامه را به جایگاه کنونی آن رسانده است. فراموش نکنید که می‌توانید ما را در توییتر، فیس‌بوک، گوگل پلاس، یوتیوب و اینستاگرام نیز دنبال کنید.

امیدواریم که بتوانیم پنج سالگی درسنامه را نیز با شما دوستان درسنامه جشن بگیریم…

5 نظر

نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۲۲ مرداد ۱۳۹۳

کاربران عزیز درسنامه،

شنبه هفته آینده، ۲۵ مرداد، تولد چهار سالگی درسنامه است. خودمان هم باور نمی‌کنیم چهار سال از اولین دوره‌ای که در درسنامه راه انداختیم گذشته است. قطعا بدون همراهی و همیاری شما نمی‌توانستیم به جایگاه فعلی‌مان برسیم. توضیحات بیشتر در مورد عملکرد درسنامه در چهار سال گذشته را می‌گذاریم برای روز تولد، اما امروز یک خواهش از شما داریم : دو روز زودتر از تولد درسنامه، یک کادو به درسنامه بدهید :)‌ آن هم این که در یک کلمه، لطفا دقت داشته باشید، یک کلمه و نه بیشتر، درسنامه را توصیف کنید. یعنی اگر قرار باشد یک صفت به درسنامه بدهید، آن صفت چیست؟

این صفت را می‌توانید در همین پست نظر بگذارید یا اینجا وارد کنید.

بی‌صبرانه منتظر کادوی شما هستیم :)

 
79 نظر

نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۱۴ مرداد ۱۳۹۳

از زمانی که گوگل شبکه اجتماعی خودش با نام گوگل+ را راه‌اندازی کرده است، بسیاری از کاربران درسنامه از ما درخواست کرده بودند که دوره‌ای در مورد آن برگزار کنیم. تیم درسنامه از آنجایی که گوش دادن به پیشنهادات و انتقادات ارائه شده توسط کاربران را یکی از وظایف خود می‌داند، از حدود سه ماه پیش به فکر راه‌اندازی چنین دوره‌ای افتاد که سرانجام و پس از تلاش‌های بسیار، این دوره آموزشی را ایجاد و در روز ۱۴ مرداد فعال کرد.

در این دوره آموزشی شما با مفاهیم مهم و کلیدی گوگل+ مانند حلقه‌ها آشنا خواهید شد و علاوه بر این چگونگی مدیریت پروفایل (نمایه) و صفحه گوگل+ را یاد خواهید گرفت. درسنامه در این دوره آموزشی سعی کرده است که به زبانی ساده هر آنچه را که نیاز دارید تا در مورد گوگل+ بدانید را به شما آموزش دهد.

در ضمن بد نیست به این نکته نیز اشاره کنیم که این دوره آموزشی دومین دوره درسنامه با موضوع شبکه‌های اجتماعی است و اولین دوره با این موضوع دوره توییتر بوده است که هم اکنون تیم درسنامه در حال به‌روزرسانی آن است.

در صورت تمایل به شرکت در این دوره آموزشی، تنها کافی است که یک ایمیل خالی به GPlus@darsnameh.com بزنید. برای اطلاع از عناوین درس‌های این دوره آموزشی نیز می‌توانید به صفحه اختصاصی این دوره مراجعه کنید.

15 نظر

نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۱۰ مرداد ۱۳۹۳

چندی پیش یکی از کاربران درسنامه طی یک ابتکار خلاقانه، برای ما جدولی ارسال کرد که از طریق آن می‌توانید از تاریخ فعال شدن دوره‌های مختلف درسنامه و فاصله زمانی آن‌ها آگاه شوید. ما تصمیم گرفتیم این جدول را منتشر کنیم و با توجه به استقبالی که از این موضوع شد، در یک پست وبلاگ از شما خواستیم محصولات درسنامه‌ای خودتان را برای ما بفرستید تا آن را با سایر کاربران درسنامه نیز به اشتراک بگذاریم.

تعدادی از کاربران درسنامه محصولات تولیدی خود را برای ما ارسال کردند. یکی از آن‌ها سهراب افتخاری بود که با گذراندن دوره وردپرس، وبسایت رصدمون  را طراحی کرده است. وی در ایمیلی که در این مورد به درسنامه ارسال کرده است عنوان می‌کند: «من با استفاده از دوره وردپرس تونستم وبسایت خودم رو آماده کنم، از بارگزاری وردپرس گرفته تا ویرایش و شخصی‌سازی قالب آماده و بدون هیچ هزینه اضافی. دقیقا همون چیزی که لازم داشتم رو خودم تهیه کردم»‌.

ما در درسنامه خوشحالیم از این‌که دوره وردپرس درسنامه توانسته تا این حد به کار  آقای افتخاری عزیز بیاید و امیدواریم که سایر کاربران درسنامه نیز اینچنین از دوره‌های آن رضایت داشته باشند

شما نیز اگر محصولی دارید که با کمک دوره‌های درسنامه تولید کرده‌اید، آن را برای ما بفرستید تا آن را با سایر دوستان به اشتراک بگذاریم. می‌توانید محصولات‌تان را برای ما به آدرس contact@darsnameh.com ارسال کنید. 

 
 
1 نظر

گروه نرم‌افزاری راسخ:
هر روز یک ایمیل حاوی مطالب آموزشی ارزشمندی بر روی ایمیل شما می‌آید و هر چند روز یکبار هم یک کوئیز ۴ یا ۵ سوالی برای شما ایمیل می‌شود که با جواب دادن به آنها در پایان مدرک آن درس را دریافت خواهید...