آموزش رایگان در صندوق پستی شما !


You are here


نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۶ تیر ۱۳۹۳

همان‌طور که بارها اعلام کرده‌ایم، از روز اولی که درسنامه کار خود را آغاز کرده، ارتباط با کاربران یکی از مهمترین اهداف ما بوده و هست. همواره به دنبال نزدیک‌تر کردن این ارتباط بوده‌ایم و از شما خواسته‌ایم تا نظرات، پیشنهادات و انتقادهای خود را برای ما بفرستید. از جمله قدم‌هایی که در این راستا برداشته‌ایم برگزاری جشنواره درسنامه و  انتشار خاطرات شما با درسنامه بوده است.

حال در ایده‌ای جدید می‌خواهیم از شما خواهش کنیم اگر با گذراندن دوره‌های درسنامه محصولی تولید کرده‌اید، آن را برای ما بفرستید تا آن را با دوستان دیگر نیز به اشتراک بگذاریم. محصول تولیدی شما می‌تواند طراحی یک صفحه HTML، یک پادکست، ویرایش یک عکس به کمک فتوشاپ یا عکاسی به کمک دوره‌های عکاسی دیجیتال باشد و یا هر مورد دیگری که فکر می‌کنید برای بقیه دوستان نیز جالب است.

از همین رو تیم درسنامه خوشحال خواهد شد که شما کارها و محصولات تولیدی خود را به آدرس ایمیل contact@darsnameh.com برای ما ارسال کنید.

تیم درسنامه مشتاقانه منتظر محصولات درسنامه‌ای شما است!

13 نظر

نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۲۰ خرداد ۱۳۹۳

همان‌طور که دو هفته پیش اعلام کرده بودیم، به تازگی تیم درسنامه تصمیم گرفته مقاله‌هایی در مورد آموزش آنلاین ترجمه و  منتشر کند. مطلب پیش رو دومین مقاله‌ای از این مجموعه است که از سایت Huffington Post با عنوان Why MOOCS Might Be Just Right for Schools انتخاب شده است.

اگر شما نیز مقاله یا مطلبی با موضوع آموزش آنلاین بر روی اینترنت پیدا کردید، خوشحال می‌شویم که آن را از طریق ایمیل contact@darsnameh.com برای ما ارسال کنید.

 

یک سال و نیم  پیش در یک میزگرد در مجمع جهانی اقتصاد در داووس، بیل گیتس از مایکروسافت یا لارنس سامرز از دانشگاه هاروارد ستاره‌های مجلس نبودند، بلکه خدیجه نیازی، دختری ۱۲ ساله از پاکستان بود که توجه حضار را به خود جلب کرده بود و از روندی صحبت می‌کرد که می‌تواند آموزش را متحول کند. او یکی از میلیون‌ها نفری است که با گذراندن یکی از دوره‌های موک* (Massive Online Open Course) بر دانش خود افزوده بود.

قطعا خدیجه یک مورد استثنایی است، او در ۱۰ سالگی یک دوره آموزش آنلاین در مورد هوش مصنوعی پاس کرد. اما او هر چقدر هم که با استعداد باشد، یک حقیقت را برجسته می‌کند و آن اینکه موک‌ها می‌توانند برای دانش‌آموزان زیر دیپلم مناسب‌تر باشند تا برای دوره‌های دانشگاهی.

موک‌ها آموزش عالی را متحول کرده‌اند، موانعی همچون آزمون‌های سخت ورودی و شهریه‌های سربه فلک کشیده که میلیون‌ها نفر را از دسترسی به آموزش محروم می‌کرد، از بین رفته‌اند. اما برخی از بزرگ‌ترین موفقیت‌های دانش‌آموزان مربوط به نوجوانان دبیرستانی مانند خدیجه نیازی یا بتوشیگ مایگانبایر، ۱۵ ساله از مغولستان است که در آموزش آنلاین edX در دوره مدارهای الکترونیک نمره بسیار بالا گرفته است- edX یک پلتفرم آموزش آنلاین است که توسط موسسه فناوری ماساچوست و دانشگاه هاروارد راه‌اندازی شده است. استعداد و میل به یادگیری این افراد بسیاری از همتایان ثروتمند در کشورشان را شرمنده کرده است، اما ماجرای آنها پیامد‌های بسیار گسترده‌تری دارد.

بنا به تخمین‌های سازمان ملل، ۵۷ میلیون کودک از آموزش در دوره ابتدایی محروم‌اند و برای اینکه تا سال ۲۰۱۵ این کمبود جهانی جبران شود، باید  ۱.۶ میلیون معلم تربیت شوند. این رقم برای سال ۲۰۳۰، ۳.۳ میلیون معلم است. همه شواهد نشان می‌دهد که تربیت این تعداد معلم عملی نیست، بنابراین باید موک‌ها را به خدمت گرفت و برای کودکانی که در حال حاضر امیدی به بهره‌گیری از آموزش ابتدایی ندارند فرصت آموزش فراهم کرد.

در حالی که موک‌ها برای دانشگاه‌ها و استادها راه‌هایی ارائه می‌دهند تا مطالب آموزشی خود را به صورت بین‌المللی منتشر کنند، معلم‌ها و مدارس اکثرا چنین بینش جهانی‌ای ندارند. برای معلم‌ها مهمترین چیز این است که بتوانند با توجه به نیاز دانش‌آموزان، بهترین محتوای آموزشی ممکن را ارائه دهند. امکان پیدا کردن و انتخاب بهترین محتوا از اینترنت، فرصتی قابل توجه است که می‌تواند بهترین آموزش در دنیا را به کلاس‌های درسی آن‌ها ببرد.

از دیگر امکاناتی که موک‌ها می‌توانند فراهم کنند برگزاری کلاس‌های پیشرفته برای بچه‌های استثنایی و یا آموز‌ش‌های ویژه برای کودکانی است که در یادگیری مشکل دارند. موک‌ها همچنین می‌توانند با ارائه  اطلاعات درست و مورد نیاز برای ورود به دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی، فرصتی برابر برای دسترسی به آموزش با کیفیت بالا فراهم کنند. موک‌ها همچنین پتانسیل ایجاد افقی جدید برای دانش‌آموزانی دارند که در خانه تحصیل می‌کنند. تنها در آمریکا تعداد دانش‌آموزانی که در خانه تحصیل می‌کنند ۲ میلیون نفر است که تقریبا به اندازه تعداد دانش‌آموزانی است که به مدرسه می‌روند. امروز، برخی از بهترین معلم‌های دنیا می‌توانند به خانه‌های این دانش‌آموزان بروند.

هم‌نسل‌های خدیجه شدیدا نیاز دارند تا به آموزش با کیفیت بالا دسترسی پیدا کنند. به خصوص در زمانی که به گفته یونسکو آموزش ابتدایی در دنیا با کمبود بودجه ۲۶ میلیون دلاری روبرو است و کمک‌ها رو به کاهش است. مو‌ک‌ها  فرصتی بی‌نظیر برای از بین بردن این فاصله ایجاد می‌کنند.

 

براساس آنچه که در بالا خواندید، نظر شما در مورد تاثیر موک بر روی ساختار آموزشی کشورمان چیست؟ موک چه جایگاهی می‌تواند در آموزش اقشار مختلف جامعه داشته باشد؟

 

*موک به دوره‌های آنلاینی گفته می‌شود که برای شرکت در آن‌ها محدودیت تعداد شرکت کننده وجود ندارد و دسترسی به آن‌ها از طریق اینترنت میسر است. به عبارتی دیگر، موک یک دوره آموزشی است که محتوای آموزشی (متنی یا ویدیو) و تاریخ شروع و پایان مشخصی نیز دارد. دوره‌های موک رایگان هستند. ممکن است برخی موسسه‌ها برای ارائه مدرک هزینه‌ای دریافت کنند، اما این هزینه شهریه شرکت در دوره نیست و هر کسی می‌تواند به طور رایگان در دوره‌های موک شرکت کند.

19 نظر

کیبرد آزاد:
درسنامه یکی از گوشه کنارهای خوب اینترنت فارسی است. سایتی آنلاین برای یادگرفتن. کافیه موضوع چیزی که می خواین یاد بگیرین رو انتخاب کنین (از بک آپ گرفتن تا وبلاگنویسی) و فقط با ارسال یک ایمیل درس ها رو در...