آموزش رایگان در صندوق پستی شما !


You are here


نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۸ خرداد ۱۳۹۳

یکی از اهدافی که درسنامه از همان آغاز برای خود در نظر گرفته است و آن را به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی رها نخواهد کرد، داشتن ارتباط و دریافت پیشنهادات و انتقادات شما دوستان بوده است. از همین رو همواره و هر زمان که توانسته‌ایم، از روش‌های مختلف مانند شبکه‌های اجتماعی و یا ایمیل جویای نظرات شما شده‌ایم. حالا و در حالی که درسنامه به چهار سالگی خود نزدیک می‌شود، تیم درسنامه تصمیم گرفته است که گوش دادن به پیشنهادات و نظرات شما را وارد فاز جدیدی کند و آن را با دیگران کاربران درسنامه به اشتراک بگذارد. به همین دلیل، تیم درسنامه از این پس نظرات، پیشنهادات و موارد جالب و جذابی از این دست را که از سوی شما کاربران دریافت می‌کند را در پست‌های جداگانه وبلاگ تحت نام «درسنامه و کاربران» منتشر خواهد کرد.

در اولین سری از این پست‌ها، تیم درسنامه شما را با کار جالب یکی از کاربران درسنامه آشنا می‌کند که به کمک آن می‌توانید از تاریخ فعال شدن دوره‌های مختلف در درسنامه و فاصله زمانی آنها آگاه شوید! برای مشاهده این جدول تنها کافی است اینجا بروید و یا اینکه آن را در ادامه همین پست مشاهده کنید.

تیم درسنامه امیدوار است که شما دوستان عزیز نیز کارهای جالب خود که مربوط به درسنامه است را با ما به اشتراک بگذارید. به عنوان مثال اگر زمانی دوره پادکست درسنامه را به پایان رساندید و سپس پادکستی ضبط کردید و یا آنکه براساس تکنیک‌های مختلفی که در دوره‌های عکاسی با آنها آشنا شدید، عکسی جذاب گرفتید، آن را برای ما ارسال کنید تا به صورت یک پست جداگانه در وبلاگ درسنامه منتشر کنیم.

فراموش نکنید که درسنامه با وجود شما دوستان در جایگاه کنونی خود قرار گرفته است.

18 نظر

نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۶ خرداد ۱۳۹۳

بیش از یک سال پیش اولین دوره با موضوع فتوشاپ را در درسنامه فعال کردیم که با استقبال بی‌نظیری از سوی شما دوستان مواجه شد و به جرات می‌توانیم آن دوره را یکی از محبوب‌ترین دوره‌های درسنامه بنامیم. همانگونه که در پست مربوط به دوره مقدماتی فتوشاپ نیز اشاره کرده‌ایم، دوره فتوشاپ در درسنامه در سه سطح خواهد بود که سطح دوم آن یعنی سطح متوسطه از روز سه‌شنبه، ۶ خرداد ماه در درسنامه فعال شده است.

در این دوره آموزشی شما با ابزارها و فرمان‌هایی آشنا می‌شوید که می‌توانید به کمک آنها تغییرات مهم اما ظریف در عکس‌های خود بدهید و از نظر شکل و شمایل عکس مورد نظرتان را بهتر از گذشته کنید. نکته‌ای که باید در مورد این دوره آموزشی مد نظر داشته باشید آن است که تمرکز این دوره بر روی موضوع رنگ و حواشی آن است.

تیم درسنامه امیدوار است که این دوره آموزشی بخش دیگری از نیازهای کاربران فارسی‌زبان فتوشاپ را رفع کند و با فعال کردن دوره فتوشاپ در سطح پیشرفته در آینده‌ای نزدیک، نیازهای اساسی و مهم شما رفع شود.

برای شرکت در این دوره‌ی آموزشی نیز تنها کافی است که یک ایمیل خالی به Photoshop2@darsnameh.com بزنید. برای اطلاع از عناوین درس‌های این دوره‌ آموزشی نیز می‌توانید به صفحه‌ اختصاصی این دوره مراجعه کنید.

پی‌نوشت ۱: دقت کنید که این دوره آموزشی دارای پیش‌نیاز است و شما باید دوره آموزش مقدماتی فتوشاپ سی اس ۶ را گذرانده باشید.

5 نظر

نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

یکی از تجربه‌هایی که تیم درسنامه در مدت زمان جشنواره #درسنامه۹۳ به دست آورد این نکته بود که در مورد آموزش آنلاین در وب ایران بسیار کم صحبت شده و رخدادهای خارج از کشورمان نیز آنچنان که باید و شاید مورد پوشش قرار نگرفته است. از همین رو، تصمیم گرفتیم که به مرور زمان مطالب و مقاله‌هایی که در مورد آموزش الکترونیک منتشر می‌شوند را ترجمه و منتشر کنیم. مطلب زیر که ترجمه‌ای از مقاله « Ten things you need to know about e-learning» در وب‌سایت گاردین است، اولین سعی ما در این زمینه است و امیدوایم بتوانیم با کمک شما مقاله‌‌های بیشتری در این زمینه منتشر کنیم. 

از همین رو اگر شما هم مقاله یا مطلبی با موضوع آموزش آنلاین بر روی اینترنت پیدا کردید، خوشحال می‌شویم که آن را از طریق ایمیل contact@darsnameh.com برای ما بفرستید. با این مقدمه بد نیست که به سراغ اولین مقاله از سری مقاله‌های آموزش الکترونیک برویم:

 

۱- آموزش الکترونیک یک اصطلاح خیلی کلی است
آموزش الکترونیک یا آموزش آنلاین به تمامی آموزش‌هایی گفته می‌شود که از طریق اینترنت انجام می‌شود. از یک سخنرانی با موضوع ریاضی  بر روی آی‌-تیونز یا یک اپلیکیشن آموزش زبان گرفته تا دوره‌ی تعاملی ۸ هفته‌ای در مورد آناتومی بدن در دانشگاه هاروارد.

۲- مدت زیادی است که این شیوه آموزش راه‌اندازی شده است
در اواخر دهه ۸۰، اپن یونیورسیتی  یک سیستم کنفرانس اینترنتی راه‌ انداخت و از آن به عنوان وسیله‌ای برای آموزش استفاده کرد، و اکنون دوره‌های آموزشی آنلاین با مدرک دانشگاهی ارائه می‌کند. از سال ۲۰۰۰، مدارس و دانشگاه‌ها از این وبسایت به عنوان جایگاهی برای توزیع مطالب آموزشی نوشتاری و سمعی-بصری استفاده می‌کنند.

۳- هنوز جای خود را پیدا نکرده است
برخی معتقدند اینترنت بهترین مکمل برای آموزش سنتی است، اما برخی دیگر معتقدند مهمترین هدف آموزش الکترونیک باید ارائه آموزش رایگان به همه مردم محروم دنیا باشد که به دانشگاه دسترسی ندارند. برخی دیگر نیز می‌گویند آموزش الکترونیک جایگاهی در آموزش همگانی ندارد و باید به 'آموزش برای آموزش' بسنده کند.

۴- در فرم‌ها و اندازه‌های مختلف عرضه می‌شود
موسسه غیرانتفاعی خان آکادمی بانکی از ویدیو‌های سخنرانی‌ دانشگاهیان است،  در حالی‌که سایت‌هایی مانند کانواس و بلکبورد پلتفرمی برای ارتباط آنلاین معلم‌ها و دانش‌آموزان هستند. دور‌ه‌های کوتاه رایگان آنلاین که توسط دانشگاه‌ها عرضه می‌شوند روز به روز محبوبیت‌شان بیشتر می‌شود. به این دوره‌ها اصطلاحا موک  (Mooc) می‌گویند که  مخفف Massive Online Open Courses است. برخی از مو‌ک‌ها از شیوه‌های آموزش چندرسانه‌ای و بازی‌های تعاملی استفاده می‌کنند.

۵- موک‌ها رایگان هستند، اما قابلیت سودآوری نیز دارند
بزرگترین شبکه آمریکایی موک، کورسرا (Coursera)، میزبان دوره‌هایی از ۱۰۰ دانشگاه در سراسر دنیاست. این شبکه امیدوار است دوره‌های رایگان مشوقی برای مردم باشد تا در دوره‌های پولی نیز ثبت‌نام کنند.

۶ بریتانیا نیز 'عضوی از موک است'
معادل بریتانیایی کورسرا، فیوچرلرن (Futurelearn) است که هم‌اکنون نیمی از ۴۰ دانشگاه‌ برتر بریتانیا دوره‌هایی را از طریق این پلتفورم ارائه می‌دهند. 

۷- تمامی آموزش‌های الکترونیک رایگان نیستند
در برخی از دانشگاه‌ها، مدارک دوره‌های موک به عنوان واحد‌های درسی پذیرفته می‌شود که می‌توانند در بازار کار ارزشمند شوند. اما همچنان مدارک دانشگاهی الکترونیک به دانشجویانی داده می‌شود که در دوره‌های پولی شرکت کرده‌اند.

۸- آموزش الکترونیک می‌تواند تهدیدی برای آموزش،‌ آن‌طور که آن‌ را می‌شناسیم باشد...
پیتر نوریگ یکی از پیشگامان موک می‌گوید شانس تجربه کردن آموزش تک به تک در دوره‌های آنلاین بیشتر از یک کلاس درسی پرجمعیت است. هم‌چنین،‌ فروم‌های آنلاین به کابران اجازه می‌دهد در لحظه مشکلاتشان را با بقیه دانش‌آموزان مطرح کنند.

۹- اما همه موافق نیستند که از همه ظرفیت‌‌های خود استفاده می‌کند...
برخی از منتقدان می‌گویند محیط کامپیوتری، استقلال فکری و جلوه‌های خلاقانه را سرکوب می‌کند. برخی دیگر نیز به این نکته اشاره می‌کنند که هرچند در تئوری، موک می‌تواند برای دانش‌آموزان محروم خدمات تحصیلی ارائه دهد،‌ اما تا امروز تقریبا همه شرکت‌کننده‌ها در دوره‌های آنلاین از قشر تحصیل‌کرده و از کشور‌های توسعه یافته بوده‌اند.

۱۰- در هر صورت، داده‌های انبوه حاصل از آموزش الکترونیک می‌تواند با ارزش باشد
میلیون‌‌ها نفر در دوره‌های آنلاین، تست‌ها و اپلیکیشن‌ها ثبت‌نام کرده اند، و از آن‌جا که همه جواب‌های درست و آزمون‌های رد شده مستند می‌شوند، یک حجم عظیمی داده جمع‌آوری می‌شود. این ' تجزیه و تحلیل‌های آموزشی' می‌تواند به معلمان کمک کند بینشی بازتر و درکی عمیق‌تر از آموزش به طور کل به دست آورند.

14 نظر

نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

هفته دوم اردیبهشت و به مناسبت روز معلم، جشنواره‌ای آنلاین را برگزار کردیم با این هدف که نیازها، نقاط ضعف و قوت آموزش از راه دور را بهتر بشناسیم و بتوانیم در بهتر شدن خدمات آموزشی درسنامه قدم برداریم.

از همه شما کاربران عزیز که در این جشنواره شرکت کردید و نظرات‌تان را با ما به اشتراک گذاشتید خیلی ممنون هستیم. این مطلب مروری به نظرات شما در جشنواره درسنامه است و در آن سعی کرده‌ایم خلاصه‌ای از تمام نظراتی که دریافت کرده‌ایم را بیاوریم، اما اگر نظری از قلم افتاده است، لطفا پیشاپیش پوزش ما را بپذیرید.

«برکت علم آن است که باز نشرش دهی و در اختیار هم نوعت باشد»
جشنواره درسنامه را با موضوع «چرا آموزش آنلاین» شروع کردیم و نظرهای زیادی در پاسخ به این سوال دریافت کردیم. برخی از کاربران از جمله امیر، منیژه، ماهان و حسین به این دلیل به آموزش آنلاین روی آورده‌اند که به صرفه‌جویی در زمان به آن‌‌ها کمک می‌کند. محبوب می‌گوید: « آموزش آنلاین فرصت خوبی است برای کسانی که زمان لازم برای شرکت در آموزشگاه و رفتن به سرکلاس را ندارند و در فکر آموختن و یادگیری هستند.»

مرجان علاوه بر صرفه‌جویی در زمان معتقد است آموزش آنلاین در صرفه‌جویی در مصرف سوخت نیز موثر است: «مجبور نیستیم ساعت‌های طولانی در ترافیک بمونیم برای رسیدن به یک آموزشگاه. در نتیجه آموزش آنلاین به نوعی در کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هوا و صرفه جویی در مصرف سوخت موثر است.»

اما برای یوسف و امیرمحمد، انعطاف‌پذیری در زمان آموزش است که آن‌ها را جذب این نوع از آموزش کرده است. یوسف می‌گوید: «من کارمند هستم و دسترسی به مطالب در ساعات غیر اداری برای من بسیار با اهمیت است.»

برخی از کاربران نیز نوشته‌اند در آموزش آنلاین آرامش بیشتری دارند. هاجر می‌گوید: «در کلاس‌های غیر مجازی گاهی برخورد و نوع رفتار استاد یا افرادی که در کلاس حضور دارند، آرامش و تمرکز را از فرد می‌گیرد. همچنین در کلاس‌های غیر مجازی فرد مجبور به رعایت اصولی در رفتار خود مثل نحوه نشستن در کلاس است، در حالیکه در کلاس های مجازی چنین اجباری ندارد و از نظر من این هم به برقراری آرامش کمک می کند.»

مهرداد هم گفته: «[در آموزش آنلاین] نیازی نیست لباس بیرون و یا یونیفرم مخصوصی رو تنت کنی، نمی‌خواد حتما اونطوری که استاد می‌خواد رفتار کنی و بشینی و به طور کلی راحتی و با آرامش بیشتری میتونی درس‌ات رو بخونی.»

تکرارپذیری از دیگر ویژگی‌هایی است که شرکت‌کننده‌های جشنواره درسنامه به آن اشاره کرده‌اند. سینا می‌گوید: «یکی از خوبی‌های آموزش آنلاین ماندگاری آنهاست. یه آموزش چه فایل ویدیویی باشه و چه متن برای آدم می‌مونه و می‌شه هر وقت که یادمون رفت سریع برگردیم و مطالعش کنیم.»

صادق نیز که با نوشتن مطلبی در وبلاگ خود، بلاگ‌نوشت، در جشنواره ما شرکت کرد،‌ نوشته: «ممکن است کلاس‌های دوره‌های مجازی هم درست مثل دوره‌های حضوری سر ساعت بخصوصی بصورت زنده برگزار شوند، البته بدون حضور فیزیکی بلکه از طریق آنلاین شدن استاد و دانشجویان، اما پس از اتمام کلاس هم، فیلم کل کلاس برای دانشجویان قابل دسترس خواهد بود و دانشجو می‌تواند بارها و بارها بصورت سمعی و بصری تجربه حضور در کلاس را مرور کند تا هر آنچه را که باید، در ذهن بسپارد. و اینجا دیگر خبر از حواس‌پرتی‌های معمول در کلاس فیزیکی نیست یا اگر هم هست با تکرار قابل جبران است»

فراگیر بودن آموزش آنلاین از جمله دیگر مواردی است که شرکت‌کننده‌های جشنواره از آن یاد کرده‌اند. صادق در ادامه مطلب وبلاگ خود می‌نویسد: «از دیگر مزایای شرکت در دوره‌های مجازی، این است که می‌توان به جای شرکت کردن در دوره‌های دانشگاه‌های نامعتبر با اساتید کم تجربه و کم سواد، در دوره‌های دانشگاه‌های معتبر شرکت کرد که اساتید معتبرتری دارند و لذا کیفیت دوره‌های‌شان هم بهتر است. چرا که دیگر بعد مکان هم مثل بعد زمان، خنثی می‌شود و نگرانی‌های ناشی از مسافت جغرافیایی و اسکان و… بی‌معنا می‌شوند و با خیال آسوده می‌توانید در هر کجا که دوست دارید به تحصیل دانش بپردازید.»

لیلا نیز در این زمینه می‌گوید: «آموزش آنلاین یعنی برداشتن مرزها و جهانی شدن دانایی: از بزرگان و دانایان نقل شده برکت علم آن است که باز نشرش‌دهی و در اختیار هم نوعت باشد.»

حامد نیز در مورد فراگیری آموزش از راه دور این طور نوشته:‌ «[آموزش آنلاین] امکان استفاده از بهترین اساتید دنیا برای دور افتاده‌ترین نقاط [را فراهم می‌کند]. مثل سایت Coursera.org که واقعا دروس ارائه شده در اون کیفیت بسیار بالایی داره و خیلی بیشتر از دانشگاه می‌شه در این سایت چیز یاد گرفت.»

از نظر فرید مهم‌ترین فاکتور در سیستم آموزشی درسنامه این است که هر شخصی، صرف نظر از میزان سواد قادر به شرکت در دوره‌هاست. هدایت نیز نبود شرط سنی برای آموزش آنلاین را از ویژگی‌های مثبت این نوع آموزش می‌داند.

«اندازه نگه دار که اندازه نکو است»
در مورد روش و محتوای آموزش آنلاین بسیاری از شرکت‌کننده‌ها در جشنواره درسنامه، از جمله مصطفی، غلامعلی، منیژه، سارا، بیژن، شهناز، علی ، مهدی، مهرداد و فرید، معتقدند اضافه کردن آموزش صوتی و تصویری به آموزش متنی، می‌تواند یادگیری را جذاب‌تر کند.

از نظر امیر نیز اضافه کردن بخش صوتی به آموزش آنلاین آن را فراگیرتر می‌کند: «اضافه کردن بخش پادکست سبب می‌شه که افرادی که از بینایی کمتری برخوردار هستند رو فراموش نکنیم.»

پوری و حمید نیز معتقدند محتوای آموزش آنلاین باید به زبانی ساده باشد و بدون حاشیه به اصل مطلب پرداخته شود. حمید می‌گوید: « اندازه نگه دار که اندازه نکو است.»

حق مولف
کاربری که خود را اف معرفی کرده در مورد کپی‌رایت در آموزش آنلاین می‌گوید: «حق کپی رایت یک اصل مهم و اساسی در تضمین اطمینان کاربران از اصالت موضوع و رعایت آن احترام به حقوق دیگران است.»

علی معتقد است رعایت نکردن حقوق مولف باعث افت کیفی موارد تحقیقی می‌شود و کاربری که خود را افال معرفی کرده نوشته: «رعایت آن بیش از آنکه احترام به حقوق دیگران باشد، قدردانی از مولف است.»

آموزش آنلاین رایگان یا پولی
برخی از شرکت‌کننده‌ها در جشنواره درسنامه از جمله مسعود، کوروش و هما معتقدند رایگان یا پولی بودن دوره‌های آموزش آنلاین باید بنا به به محتوای دوره‌ها تعیین شود و می‌گویند دوره‌هایی که کاربردهای عمومی دارند بهتر است به صورت رایگان تدریس شوند، اما دوره‌های تخصصی پولی باشند.

برخی دیگر از جمله علی و لیلا می‌گویند بسته به این که دوره‌ آموزش آنلاین مدرک ارائه می‌کند یا خیر و همچنین بسته به میزان اعتبار مدرک ارائه شده، دوره‌ها می‌توانند رایگان یا پولی باشند. لیلا نوشته:‌ «در مورد برخی دوره‌ها اگر مدرک پایان دوره در جامعه مورد استفاده قرار بگیرد- مثلا با اون مدرک بشه مشغول به کاری شد- پرداخت هزینه معقول است.»

اما برخی دیگر از کاربران از جمله ریحانه و رویا معتقدند برای جوامعی مانند ایران که دچار نابرابری‌های زیادی است،  آموزش رایگان بهتر است، چرا که رایگان بودن آن مشوق خوبی برای استفاده عموم، به خصوص طبقات متوسط و ضعیف و ساکنان شهرهای کوچک است.

پیکران و کاربری که خود را ایم‌ایم‌ایم معرفی کرده نیز معتقدند آموزش آنلاین بهتر است رایگان باشد و هزینه‌های خود را از طریق تبلیغات، البته تبلیغات کم‌حجم و آگهی‌هایی که در راستای سیاست‌های آموزشی و فرهنگی سایت باشند تامین کند.

برخی دیگر نیز  مانند فرزاد و کاربری که خود را اس‌دی معرفی کرده، مدلی مانند سایت ویکی‌پدیا را برای دوره‌های آموزش آنلاین پیشنهاد می‌کنند. یعنی هر کس بنا به میزانی که فکر می‌کند از محتوای آموزشی استفاده کرده و توانایی مالی خود، هزینه‌ای را بپردازد.

مدرک
از ماه‌های اولی که درسنامه کار خود را آغاز کرد، ارائه مدرک یکی از موضوعاتی بود که کاربران درسنامه به آن خیلی اهمیت می‌دادند. موضوع اعتبار مدارک مجازی برای جشنواره نیز به پیشنهاد شما دوستان عزیز انتخاب شد.

اما شرکت‌کننده‌ها در جشنواره درسنامه در مورد مدرک چه گفتند؟

تقریبا تمام شرکت‌کننده در جشنواره در این مورد اتفاق نظر داشتند که هدف اصلی از شرکت در دوره‌های آموزش آنلاین یادگیری است. فرید، سیمین و کاربری که خود را داری معرفی کرده از این جمله‌اند اما در عین حال معتقدند مدرک پشتوانه‌ای برای پیدا کردن کار و ارتقای شغلی است.

کاربری که خود را اس‌دی معرفی کرده می‌گوید تمامی مدارک درسنامه را همیشه ضمیمه رزومه کاری خود کرده، فارغ از اینکه آن شرکت آنها را قبول داشته یا نه.

اروینا و علی می‌گویند کیفیت دوره‌های آموزشی آنلاین از اعتبار مدرک مهم‌تر است. محبوب، محمد و امیرحسین معتقدند ارائه دهندگان آموزش آنلاین با تمرکز بر روی کیفیت محتوای دوره‌ها می‌توانند اعتبار مدارک آموزشی خود را در جامعه را بالا ببرند و کمک بزرگی به کاریابی باشند.

اما برخلاف افراد نامبرده، جواد معتقد است مدارک آنلاین قابل استناد نیستند:‌ «به نظر من تا وقتی که آزمون‌هایی که قبل از دادن مدارک از دانشجویان انجام میشه، کنترل نداشته باشن، مدارک دارای اعتبار نخواهند بود… حالا شما هر چقدر هم که میخوای کیفیت آموزش رو بالا ببر… .از کجا معلوم که برادر یا خواهر یا دوستم دوره رو به جای من نگذرونده باشه و حالا مدرک به اسم من مزین شه!!» اما حتی جواد که معتبر بودن مدارک دوره‌های آنلاین را امکان‌پذیر نمی‌بیند از گرفتن مدارک درسنامه خوشحال است:‌ «برای شخص خود من گرفتن اون فایل طلایی که اسمم رو توش نوشته و گفته آقا جواد شما دوره فلان را با موفقیت سپری کردید، هر چند که میدونم هیچ جا خیلی قبولش نخواهند کرد ،ارزش معنویه خیلی بالایی داره و کافیه...»

در انتها نیز مکتوم مدرک معتبر برای دوره‌های آموزش آنلاین را به معنی خداحافظی با دوره‌های رایگان دانسته است.

در نهایت باز هم از این که در این جشنواره شرکت کردید ممنونیم. خواندن نظرات شما همیشه مایه دلگرمی تیم درسنامه است و همانگونه که در گذشته گفته‌ایم، درسنامه با وجود دوستانی مانند شما رشد و پیشرفت خواهد کرد.

10 نظر

نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۳

تا کنون در درسنامه بیش از ۵۵ دوره آموزشی فعال شده است که تمامی آنها توسط تیم درسنامه ایجاد شده‌اند؛ اما مینی دوره «نقشه‌کشی صنعتی» اولین محتوای آموزشی‌ای است که توسط یکی از کاربران درسنامه تهیه و در اختیار ما قرار گرفته است و از همین روز فعال کردن چنین مینی دوره‌ای برای درسنامه جای افتخار دارد.

در این مینی دوره آموزشی که از روز دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت ماه در درسنامه فعال شده است، شما با مبانی نقشه‌کشی صنعتی و کلیات آن آشنا خواهید شد. نکته کلیدی این مینی دوره نیز آن است که شما در کمترین زمان ممکن زیرساخت لازم برای گسترش دامنه دانش خود در زمینه نقشه‌کشی صنعتی را ایجاد خواهید کرد و علاوه بر این نباید فراموش کنید که این مینی دوره دسترنج یکی از کاربران درسنامه است.

تیم درسنامه امیدوار است که فعال شدن این مینی دوره باعث شود تا افرادی مانند شما نیز ترغیب شوند تا دوره یا مینی دوره‌ای برای درسنامه بنویسند تا به این صورت درسنامه با همکاری شما دوستان به هدف اصلی خود که افزایش آگاهی و دانش عمومی است، دست پیدا کند.

در صورتی که تمایل دارید تا در این مینی دوره آموزشی شرکت کنید، تنها کافی است یک ایمیل خالی به mini.Drawing@darsnameh.com بزنید. برای اطلاع از عناوین درس‌های این مینی دوره نیز می‌توانید به صفحه اختصاصی آن  مراجعه کنید.

0 نظر

نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳

امروز ۱۲ اردیبهشت روز معلم و آخرین روز جشنواره درسنامه است. این روز را به همه معلم‌های عزیز که به هر طریقی به آموزش مشغولند تبریک می‌گوییم. رمز موفقیت آموزش آنلاین را به عنوان آخرین موضوع این جشنواره در نظر گرفتیم که به نوعی جمع‌بندی صحبت‌هایی است که در یک هفته گذشته داشتیم.

در طول سالیان گذشته ده‌ها وب‌سایت آموزش از راه دوره به زبان‌های مختلف پایه‌گذاری شده‌اند اما بسیاری از آنها پس از مدتی فعالیت به کار خود پایان داده‌اند و یا دچار افت شده‌اند. با نگاهی کلی به آنچه که در چند سال اخیر رخ داده است، به راحتی می‌توان چند نکته کلیدی برای موفقیت یک سیستم آموزش آنلاین در نظر گرفت که با رعایت آنها تا حدود زیادی می‌توان به موفقیت آن سیستم آموزشی امیدوار بود.

۱-  کیفیت دوره‌های آموزشی: اولین و شاید مهمترین نکته‌ای که در موفقیت آموزش آنلاین تاثیر بسزایی دارد، کیفیت دوره‌های  ارائه شده برای کاربران است. کیفیت این دوره‌ها باید همواره دارای حداقل استاندارهایی باشد و به هیچ عنوان نباید بین دوره‌های مختلف استثنا قائل شد. به عنوان مثال اگر دوره‌ای به صورت رایگان ارائه می‌شود و دوره‌ای به صورت پولی، به هیچ عنوان نباید بین کیفیت این دوره‌ها استثنا قائل شد و کیفیت دوره پولی بیشتر از دوره رایگان باشد. نکته‌ای که در این هفته جشنواره درسنامه بر روی آن تاکید کرده‌ایم را مجددا بیان می‌کنیم که کیفیت دوره‌های آموزشی یکی از بهترین روش‌های تبلیغ و جذب مخاطب است.

۲- احترام به مخاطب: دومین موردی که در موفقیت یک وب‌سایت آموزشی تاثیر بسزایی دارد، احترام گذاشتن به نظر مخاطبان و کاربران دوره‌های آموزشی است. منظور از  احترام این است که همواره به انتقادات و پیشنهادات کاربران توجه شود و تحت هر شرایطی به درخواست‌ها و نیازهای کاربران پاسخ داده شود. این نکته را نباید فراموش کرد که بهترین راه بهبود یک سرویس گوش دادن به نکات ارائه شده از سوی مخاطبان و کاربران آن سرویس است.

۳- ساختار آموزشی ساده و منسجم: سومین و آخرین موردی که می‌تواند در موفقیت یک وب‌سایت فعال در زمینه آموزش از راه دور کمک کند، ساختار آموزشی آن است. ساختاری که باید ساده و منسجم باشد زیرا اگر ساختار آموزشی پیچیده باشد، کاربران قبل از آنکه وارد فرآیند آموزشی شوند، ممکن است به دلیل پیچیده بودن فرآیند آموزشی، آن را رها کنند. از همین رو توجه و دقت کافی در زمینه سیستم آموزشی‌ای که طراحی می‌شود دارای اهمیت ویژه‌ای است.

به طور قطع علاوه بر سه مورد بالا، ده‌ها مورد دیگر نیز می‌توان نام برد که در موفقیت سیستم آموزشی تاثیر دارند که خوشحال می‌شویم شما آنها را با ما در میان بگذارید. از نظر شما چه ویژگی‌های دیگری می‌تواند در موفقیت یک سیستم آموزشی از راه دور تاثیرگذار باشند؟

10 نظر

نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

یکی از دیگر از بحث‌های داغ در زمینه آموزش آنلاین داستان اعتبار مدارک دوره‌های مجازی است. تیم درسنامه نیز در طول مدت زمان فعالیت خود، بارها و بارها ایمیل‌هایی با این موضوع دریافت کرده است که در آن بسیاری از کاربران از تایید اعتبار مدارک درسنامه سخن به میان آورده‌اند.

دلیل دیگر اهمیت این موضوع برای ما این است که موضوع امروز را شما دوستان انتخاب کرده‌اید و همین مورد نشان می‌دهد که اعتبار مدارک دوره‌های آنلاین یکی از دغدغه‌های مهم برای بسیاری از کاربران است.

حال سوال این است اعتبار مدرک آموزشی در دوره‌های آنلاین چقدر اهمیت دارد؟ آیا این اعتبار صرفا برای کاربر است که اهمیت دارد یا ارائه دهندگان دوره‌های آموزشی نیز به آن توجه دارند؟

اهمیت مدرک در جوامع مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در کشور ما فرهنگ بدی به نام مدرک‌گرایی وجود دارد که در آن دانسته‌های علمی در پس مدارک مهندسی و دکترا گم می‌شود. شاید به همین دلیل است که موسسه‌های آموزشی زیادی هستند که مدارک مختلفی را به صورت فله‌ای و بدون پشتوانه علمی برای افراد صادر می‌کنند.

اما از جهت دیگری نیز نمی‌توان به کاربران برای تقاضای مدرک ایراد گرفت، چرا که مدرک درسی به کاربران کمک می‌کند ارتقا شغلی بگیرند یا کار پیدا کنند. شاید ندانید که زمانی که درسنامه در سال ۱۳۸۹ کار خود را آغاز کرد،  درسنامه بیشتر از آنکه به فکر صادر کردن مدرک آموزشی باشد، به فکر آموزش بود و به هیچ عنوان فکر نمی‌کرد که زمانی کاربران درخواست تایید مدارک آموزشی را مطرح کنند.

در این میان بازخوردهای خوبی نیز از کاربران دریافت کردیم. هم از کارمندان ایمیل گرفتیم که با مدرک درسنامه ارتقا شغلی گرفتند یا کار پیدا کردند و هم از کارفرماها که در بررسی پرونده متقاضیان کار، مدارک درسنامه را به عنوان امتیازی مثبت در نظر گرفتند.

اما صرف گرفتن مدرک برای کاربران کافی نیست. ما همچنان ایمیل‌هایی از کاربران دریافت می‌کنیم که تقاضا می‌کنند مدارک درسنامه را مورد تایید دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی رسمی برسانیم. درسنامه نیز سعی دارد که به این درخواست‌‌ها پاسخ دهد، اما موردی که نباید فراموش شود این است که آموزش از راه دور همچنان امری تازه است، بنابراین همچنان بحث‌های زیادی بر سر تایید مدارک دوره‌های آموزشی آنلاین وجود دارد. به عنوان مثال، وبسایت Coursera که از آن در ۵ مطلب گذشته بارها اسم برده‌ایم، هم‌اکنون در مراحل ابتدایی تایید مدارک دوره‌های خود است و همچنان نتوانسته برای بسیاری از دوره‌های خود از دانشگاه‌های معتبر تایید بگیرد، هر چند که ارائه‌دهنده‌های دوره‌های آموزشی مختلف آن دانشگاه‌های معتبر جهان هستند.

نکته‌ای که نباید از آن غافل شد این است که هدف در آموزش، چه آنلاین و چه آفلاین، افزایش آگاهی و دانش است. در درسنامه نیز ما اولویت خود را ارائه دوره‌های با کیفیت قرار داده‌ایم چرا که معتقدیم بدون مدرک هم می‌توان شرایط زندگی خصوصی و کاری را بهبود بخشید.

با ابن توضیحات، شما چه فکر می‌کنید؟ از نظر شما اهمیت مدرک آموزشی در چیست؟

 

13 نظر

ماهنامه صفر و یک:
درسنامه امکان آموزش از طریق ایمیل را به صورت رایگان برای علاقمندان به یادگیری فراهم می‌کند. کافی است دوره آموزشی مورد نظرتان را انتخاب کنید و یک ایمیل خالی به آدرس همان دوره ارسال کنید تا ثبت‌نام شما...