آموزش رایگان در صندوق پستی شما !


You are here


نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳

یکی از سوالات اساسی که در دنیا در مورد آموزش از راه دور مطرح است بحث درآمدزایی و اقتصادی آن است و اینکه آیا آموزش را باید به صورت رایگان در اختیار کاربران اینترنت در سرتاسر دنیا قرار داد یا خیر؟

در این میان نظریه‌های مختلفی در مورد پاسخ این سوال وجود دارد که اکثریت افراد فعال در این زمینه به این نکته اعتقاد دارند که آموزش باید به صورت رایگان باشد هر چند که برای برخی از دوره‌های آموزشی می‌توان هزینه‌ای را دریافت کرد.

شاید در این بین بهترین مثال‌ها وب‌سایت‌های Coursera و Udemy باشند که علاوه بر دوره‌های رایگان مختلف خود، برخی از دوره‌های آموزشی‌شان رایگان نیست و کاربران برای استفاده از آنها نیاز دارند تا هزینه‌ای را پرداخت کنند.

درسنامه نیز همواره و از روزهای ابتدایی آغاز به فعالیتش بر روی این نکته تاکید داشته است که آموزش رایگان حق تمام افراد یک جامعه است و شاید یکی از دلایل موفقیتش نیز پایبندی به این نکته بوده است به گونه‌ای که هم اکنون کاربران درسنامه نه تنها از ایران، بلکه از کشورهایی مانند افغانستان و تاجیکستان نیز هستند.

اما آیا دریافت هزینه برای شرکت در دوره‌های مختلف کار اشتباهی است؟

پاسخ این سوال می‌تواند هم مثبت و هم منفی باشد. این بدان معناست که ایجاد یک سیستم آموزشی با هدف درآمدزایی در نوع خود هیچ اشکالی ندارد اما زمانی که کیفیت دوره‌ها و آموزش تحت تاثیر مسائل مالی قرار بگیرد، مشکل ایجاد خواهد شد زیرا هدف یک پروژه آموزشی قبل از هر چیزی باید آموزش کاربران و افزایش دانش آنها باشد و سپس کسب درآمد.

علاوه بر این شاید بد نباشد به ویکی‌پدیا که بزرگترین دایرالمعارف آنلاین در جهان است نیز اشاره کرد که تمام محتوای آن به کمک کاربران و به صورت داوطلبانه ایجاد می‌شود و میلیون‌ها کاربر اینترنت در سرتاسر جهان به صورت رایگان از آن استفاده می‌کنند.

با این توصیف‌ها نظر شما در این مورد چیست؟ آموزش رایگان بهتر است یا پولی؟

17 نظر

نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

حق مولف یا Copyright از مواردی است که در کشور ما زیاد رعایت نمی‌شود یا به صورت دست و پا شکسته رعایت می‌شود. به عنوان مثال بارها پیش آمده  که وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های مختلف بدون آنکه اجازه‌ای از ما بگیرند، دوره‌های مختلف درسنامه را به نام خودشان منتشر کرده‌اند و یا آنکه در پایین مطلب و جایی که به راحتی دیده نمی‌شود، نام درسنامه را به عنوان منبع و بدون دادن لینک به وب‌سایت درسنامه عنوان کرده‌اند.

رعایت حق مولف احترام به تالیف‌کنندگان دوره آموزشی و وب‌سایت ارائه دهنده آموزش آنلاین است و به رشد و توسعه بیشتر و بهتر آموزش آنلاین کمک می‌کند. شاید بد نباشد برای درک اهمیت این موضوع مثال دیگری بیاوریم.

فرض کنید که وب‌سایتی آموزشی راه انداخته‌اید و در آن با زحمت و صرف وقت زیاد، دوره‌های مختلفی به صورت ویدیو ایجاد کرده‌اید. علاوه بر این ساختاری آموزشی مانند Coursera ایجاد کرده‌اید که در آن کاربران با ثبت‌نام و تماشای ویدیوهای مختلف، می‌توانند در آزمون‌های دوره شرکت کنند.

حال در این میان وب‌سایت دیگری پیدا می‌شود و تمام محتوای آموزشی شما را بدون آنکه از شما اجازه‌ای بگیرد، به صورت عمومی منتشر می‌کند و علاوه بر آن، با قرار دادن تبلیغات مختلف در بخش‌های مختلف وب‌سایتش، از طریق نمایش ویدیوهای شما درآمد کسب می‌کند.

با این توضیحات، با دیدن این شرایط چی احساسی به شما دست خواهد داد؟

به همین دلیل آنچه که مخاطبان وب‌سایت‌های آموزش آنلاین همواره باید به یاد داشته باشند آن است که احترام به کپی‌رایت یکی از روش‌های تشویق این وب‌سایت‌ها برای فراهم کردن محتوای بهتر آموزشی است. البته در این میان نباید این نکته فراموش شود که اگر وب‌سایتی محتوای خودش را تحت مجوز کریتیو کامنز منتشر کند، شما می‌توانید با خیال راحت از محتوای آموزشی استفاده کنید هر چند که باز هم باید به بندهای اعمال شده در این مجوز توجه کنید. مثلا اگر مجوز صادر شده شما را از تغییر در محتوای وب‌سایت منع می‌کند، به هیچ عنوان در محتوای آموزشی دست نبرید.

با این توضیحات به نظر شما وب‌سایتی آموزشی مانند درسنامه باید محتوایش را تحت چه مجوزی منتشر کند؟

7 نظر

نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳

در هر فرآیند آموزشی، رابطه با دانش‌آموزان، دانشجویان و یا کارآموزان یکی از بخش‌های حیاتی است تا آموزگار یا سازمانی که آموزش را ارائه می‌دهد به هدف خود که افزایش آگاهی و دانش مخاطب خود است برسد. آموزش از راه دور یا همان آموزش آنلاین نیز از این قاعده مستثنا نیست و رابطه با کاربران را می‌توان پس از محتوای دوره‌های آموزشی یکی از مهمترین نکاتی دانست که باید به آن توجه کرد.

کاربران می‌توانند به بالا بردن کیفیت آموزشی یک دوره کمک کنند. به عنوان مثال در درسنامه بارها پیام‌هایی از کاربران از طریق ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی دریافت کرده‌ایم که غلط‌های نگارشی یا فنی دوره‌ها را به اطلاع ما رسانده و به بهبود کیفیت دوره‌ها کمک کرده‌اند.

از دیگر فواید ارتباط با کاربران، اطلاع از نیاز‌های آن‌ها و به طور کل بازار آموزش است. باز هم اگر بخواهیم از تجربه درسنامه مثال بیاوریم، دوره‌هایی است که به پیشنهاد کاربران درسنامه طراحی شده است. پی‌اچ‌پی مقدماتی، برنامه‌نویسی با جاوا اسکریپت و فلسفه برای همه از جمله دوره‌هایی است که بنا به درخواست کاربران درسنامه ارائه شده‌اند.

نمونه‌ای دیگر از فواید ارتباط با کاربران، استفاده از تجربه‌ و دانش آن‌هاست. درسنامه این مورد را نیز عینا تجربه کرده. برای ما جای بسی خوشحالی است که اعلام کنیم یکی از دوره‌های درسنامه که به زودی منتشر خواهد شد را یکی از کاربران درسنامه به پیشنهاد خود طراحی کرده و آن را نوشته است.

برای ما در درسنامه، اهمیت ارتباط با مخاطب روز به روز روشن‌تر و پررنگ‌تر می‌شود، بنابراین همواره سعی داریم تا این ارتباط نزدیک‌تر از گذشته شود. حضور در شبکه‌های اجتماعی مختلف و راه‌اندازی پرسشکده از نمونه تلاش‌های ما در این راستا بوده است. شاید همین‌جا بد نباشد به این نکته اشاره کنیم که پس از راه‌اندازی پرسشکده، یکی از کاربران نام پاسخکده را به عنوان نام پیشنهادی مطرح کرده بود که این نشان دیگری بر لزوم داشتن رابطه با کاربران است.

با این توضیحات، آیا مورد دیگری هست که بخواهید به فواید ارتباط سیستم آموزشی با کاربران اضافه کنید؟ راه‌های برقراری ارتباط چطور؟ خوشحال می‌شویم که شما نیز نظر خود را با ما درمیان بگذارید.

پی‌نوشت ۱: شما علاوه بر اینجا، می‌توانید در فیس‌بوک، توییتر و گوگل پلاس نیز نظرات خود را در مورد این موضوع با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

9 نظر

نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

مانند آموزش آفلاین، روش و محتوا را می‌توان دو بخش کلیدی در آموزش آنلاین دانست که مکمل یکدیگرند و غفلت از هر کدام از آنها تاثیر منفی بر کارکرد و نتیجه این نوع از آموزش می‌گذارد.

روش‌‌های ارائه آموزش آنلاین
با نگاهی به وب‌سایت‌های مختلف آموزش آنلاین به راحتی می‌توان به روش‌های مختلف استفاده شده در آموزش آنلاین پی برد.

به عنوان مثال وب‌سایتی مانند Coursera مبنای آموزش خود را ویدیو قرار داده  و در آن اساتید هر دوره آموزشی با نشستن در مقابل دوربین و نمایش اسلایدهای مختلف، به مخاطبان خود آموزش می‌دهند و از آنها دعوت می‌کنند که از انجمن‌های هر دوره برای تبادل نظر استفاده کنند.

اما وبسایتی مانند درسنامه ساختار آموزش خود را متن قرار داده که از طریق ایمیل برای کاربران ارسال می‌شود. به این معنی که کاربران تمامی‌ درس‌های خود را از طریق ایمیل دریافت می‌کنند. آزمون‌ها هم نیز از طریق ایمیل برای کاربران فرستاده می‌شود.

از دیگر روش‌های آموزش آنلاین پادکست است و شاید یکی از بهترین نمونه‌ها در این زمینه بخش iTunes U شرکت اپل است که در آن برخی از دوره‌های دانشگاه‌های معتبر جهان به صورت پادکست در دسترس هستند.

محتوای چند‌رسانه‌ای از دیگر روش‌های آموزش آنلاین است. بازی‌های کامپیوتری و بازی‌های تلفن همراه که با هدف آموزش طراحی شده‌اند از جمله روش‌های آموزش چندرسانه‌ای هستند. به عنوان مثال می‌توان از این بازی نام برد که اطلاعات مربوط به بیماری هموفیلی را با تصاویر و مطالب بسیار کوتاه به فرد بازیگر انتقال می‌دهد.

در انتخاب روش ارائه آموزش آنلاین باید شرایط محیطی و امکاناتی که مخاطب در دسترس دارد را نیز مد نظر قرار داد. به عنوان مثال سرعت پایین اینترنت، آموزش از طریق ویدیو را مشکل می‌کند، در صورتی که آموزش متنی با سرعت کم اینترنت نیز می‌تواند در دسترس مخاطب قرار گیرد.

محتوای آموزش آنلاین
محتوا را می‌توان مهمترین و حیاتی‌ترین بخش آموزش آنلاین دانست زیرا اگر شما یک وب‌سایت کارا و زیبا با امکانات مختلف داشته باشید اما دوره‌هایی که در آن فعال کرده‌اید دارای کیفیت مناسب نباشند، باید منتظر شکست ایده و وب‌سایت آموزش آنلاین‌تان باشید.

تجربه ۳ سال گذشته درسنامه نشان می‌دهد کاربران کشور به دنبال مطالبی هستند که در بازه زمانی‌ای مناسب به آن‌ها بیشترین اطلاعات ممکن را بدهد. از همین رو داشتن دقت و وسواس در نوشتن دوره‌های آموزشی را می‌توان کلید طلایی موفقیت در آموزش آنلاین دانست و در فرآیند آموزش، به هیچ عنوان نباید مخاطب را دستکم گرفت و فکر کرد که هر چیزی آموزش داده شود، مخاطب آن را خواهد خواند. به عبارتی دیگر باید برای وقت مخاطب ارزش قائل شد.

با توجه به آنچه که در بالا خواندید، به نظر شما چه موارد دیگری را باید در انتخاب روش آموزش آنلاین در نظر گرفت؟ در مورد محتوای آموزشی چطور؟ چه محتوایی از نظر شما یک محتوای مناسب و باکیفیت است؟

پی‌نوشت ۱: شما علاوه بر اینجا، می‌توانید در فیس‌بوک، توییتر و گوگل پلاس نیز نظرات خود را در مورد این موضوع با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

16 نظر

نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

با ظهور اینترنت و گسترش دامنه نفوذ آن به زندگی بشر، بسیاری از کارهایی که زمانی باید به صورت فیزیکی انجام می‌گرفت به حالت مجازی و از راه دور انجام می‌شوند. مثلا زمانی برای پرداخت قبض تلفن، برق یا آب باید به بانک مراجعه می‌کردیم و با ایستادن در صف بانک، منتظر می‌شدیم که نوبتمان برسد تا قبض مربوطه را پرداخت کنیم.

اما امروزه بسیاری از افراد تنها با چند کلیک قبض‌های خود را پرداخت و یا پولی را از یک حساب به حساب دیگری منتقل می‌کنند. آموزش نیز از این داستان مستثنا نبوده و هم اکنون دوره‌های مختلفی به صورت آنلاین و از راه دور برگزار می‌شوند.

ما نیز در سال ۱۳۸۹ و با توجه به کمبودی که در وب ایران در زمینه آموزش از راه دور یا همان آنلاین وجود داشت، تصمیم به راه‌اندازی درسنامه کردیم تا بتوانیم نقشی هر چند کوچک در آموزش آنلاین ایفا کنیم.

اما چرا آموزش آنلاین؟

آموزش آنلاین در مقابل آموزش سنتی یا همان آفلاین دارای ویژگی‌های منحصر  به فردی است و همین ویژگی‌ها توجه‌های زیادی را متوجه این نوع آموزش کرده است.

۱- آموزش آنلاین کم هزینه است: اولین و شاید مهمترین ویژگی آموزش آنلاین به جنبه اقتصادی آن باز می‌گردد که این روش آموزش نسبت به روش سنتی بسیار کم هزینه است. ایجاد یک آموزشکده نیاز به دفتر، میز، نیمکت و... دارد در حالی که آموزشگاه آنلاین به تنها چیزی که نیاز دارد یک وب‌سایت و کمی ایده و همت است. در نتیجه هزینه تحصیل آنلاین نیز کم‌تر از آموزش آفلاین است.

۲- آموزش آنلاین فراگیر است: دومین ویژگی مهم آموزش آنلاین فراگیر بودن آن است. برای آموزش آنلاین تنها کافی است به یک خط اینترنت و یک رایانه دسترسی داشته باشید؛ در حالی که در روش سنتی شما باید به محل آموزشگاه یا مدرسه بروید. در نتیجه افراد در دورافتاده‌ترین نقاط کشور نیز به این نوع آموزش دسترسی دارند و می‌توانند از موقعیت آموزشی برابر با ساکنان شهر‌های بزرگ بهره ببرند.

۳- انعطاف‌پذیری در زمان شرکت در کلاس یا دوره: در بسیاری از دوره‌های آموزشی آنلاین، مانند درسنامه، زمان دسترسی به کلاس یا دوره انعطاف‌پذیر است. به این معنی که شما لازم نیست راس ساعت  یا روز خاصی دوره یا کلاس را شروع کنید و مدیریت زمان بیشتر در دست خودتان است.

براساس آنچه که گفته شد، آیا مورد دیگری هست که بخواهید به این موارد اضافه کنید؟ از نظر شما چرا باید به سراغ آموزش آنلاین رفت؟ مثلا چرا شما در دوره‌های درسنامه شرکت کرده‌اید؟ چه چیزی باعث شده شما به این روش آموزشی علاقمند شوید؟

پی‌نوشت ۱: شما علاوه بر اینجا، می‌توانید در فیس‌بوک، توییتر و گوگل پلاس نیز نظرات خود را در مورد این موضوع با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

37 نظر

نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۲۷ فروردین ۱۳۹۳

از آخرین دوره‌ای که در درسنامه فعال کرده‌ایم بیشتر از یک ماه می‌گذرد و در این مدت پیشنهادات مختلفی در مورد برگزاری دوره‌های مختلف درسنامه دریافت کرده‌ایم و تمامی آنها را در لیستی قرار داده‌ایم. حالا زمان آن رسیده که خبر فعال شدن دوره‌ای جدید در درسنامه را بدهیم :)

تیم درسنامه از روز سه‌شنبه، ۲۶ فروردین ماه دوره‌ای جدید با موضوع اقتصاد به نام «تحلیل تکنیکال بازارهای مالی» را فعال کرده است که این دوره را می‌توان ادامه دوره «مبانی بازارهای مالی» دانست.

در این دوره آموزشی سعی بر آن شده است که با نگاهی عمیق و آکادمیک، شما دوستان با بازارهای مالی و تحلیل آنها آشنا شوید به گونه‌ای که با به پایان رساندن این دوره آموزشی دیگر از دیدن نمودارهای مختلف مرتبط با بورس نخواهید ترسید و کلیات آنها را درک خواهید کرد.

در صورت تمایل برای شرکت در این دوره آموزشی، تنها کافی است که یک ایمیل خالی به Market2@darsnameh.com بزنید. برای اطلاع از عناوین درس‌های این دوره آموزشی نیز می‌توانید به صفحه اختصاصی این دوره مراجعه کنید.

16 نظر

نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۱۵ فروردین ۱۳۹۳

سال‌هاست که روز ۱۲ اردیبهشت روز معلم نام‌گذاری شده است. روزی برای قدردانی از معلمان و ارزیابی و بهبود وضعیت آموزش. امروزه آموزش آنلاین نیز در دنیا و در ایران جایگاه خود را باز کرده به طوری که افراد بدون حضور فیزیکی در کلاس درس، آموزش می‌بینند و حتی مدرک دانشگاهی دریافت می‌کنند.

به همین جهت تیم درسنامه در نظر دارد در هفته معلم (۶ تا ۱۲ اردیبهشت سال جاری)‌ جشنواره‌ای در مورد آموزش از راه دور برگزار کند. این جشنواره که به صورت آنلاین برگزار می‌شود، هر روز به یکی از جنبه‌های آموزش از راه دور می‌پردازد؛ به این صورت که هر روز موضوعی در رابطه با آموزش آنلاین انتخاب می‌کنیم و از کاربران دعوت می‌کنیم نظر خود را در مورد موضوع مورد نظر بنویسند. شما می‌تواید نظرتان را به هر طریقی که ترجیح می‌دهید منتشر کنید:  از پست وبلاگ گرفته تا استتوس فیس‌بوک یا حتی در حد یک توییت. در صورتی که در شبکه‌های اجتماعی فعال نیستید یا ترجیح می‌دهید به صورت ناشناس در جشنواره شرکت کنید، می‌توانید نظر خود را برای ما به آدرس contact@darnameh.com ارسال کنید. لطفا موضوع ایمیل را #درسنامه۹۳ انتخاب کنید.

در مدت زمان برگزاری جشنواره، نظرات کاربران را در شبکه‌های اجتماعی نشر یا بازنشر می‌کنیم و در نهایت همه را جمع کرده و در قالب یک گزارش بر روی وبسایت خود ارائه می‌کنیم.

امیدواریم که گفتگو در مورد آموزش از راه دور به ما و تمام کسانی که در این زمینه کار می‌کنند کمک کند تا نیازها، نقاط ضعف و قوت این نوع آموزش را بهتر بشناسیم و بتوانیم در بهتر شدن کار خود گام برداریم.

و اما موضوع‌ها به قرار زیر است:

  • شنبه ۶ اردیبهشت: آموزش آنلاین: چرا؟
  • یکشنبه ۷ اردیبهشت : آموزش آنلاین: روش و محتوا
  • دوشنبه ۸ اردیبهشت:آموزش آنلاین: رابطه با کاربران
  • سه‌شنبه ۹ اردیبهشت: آموزش آنلاین: حق مولف
  • چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت:آموزش آنلاین: رایگان یا پولی
  • پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت: آموزش آنلاین: شما بگویید :)
  • جمعه ۱۲ اردیبهشت: آموزش آنلاین: رمز موفقیت

دقت کنید که موضوع روز پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه براساس پیشنهاد شما دوستان انتخاب خواهد شد. از همین رو ممنون می‌شویم که از طریق شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و یا بخش نظرات همین مطلب، موضوع پیشنهادی خود را با ما در میان بگذارید.

در نهایت فراموش نکنید که هفته «جشنواره #درسنامه» را در تقویم خود یادداشت کنید و به صورت مستمر درسنامه را دنبال کنید.

پی‌نوشت ۱: بد نیست این نکته را یادآوری کنیم که در صورت انتشار مطلبی در وبلاگ یا هر یک از شبکه‌های اجتماعی، استفاده از برچسب #درسنامه۹۳ را فراموش نکنید.

پی‌نوشت ۲: با توجه به نظراتی که شما دوستان عزیز در زیر این مطلب نوشته‌اید، عنوان مطلب روز پنجشنبه، ۱۱ اردیبهشت ماه «آموزش آنلاین: اعتبار مدارک مجازی» خواهد بود.

66 نظر

نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۱۲ فروردین ۱۳۹۳

تذکر مهم: همانگونه که بسیاری از دوستان به درستی حدس زدند، این مطلب دروغ اول آوریل/ سیزده درسنامه بوده است.

تیم درسنامه از حدود یک سال پیش بر روی ایده‌ای کار کرده است که هدف آن ایجاد جذابیت بیشتر برای کسانی بود که در دوره‌های مختلف درسنامه شرکت کرده‌اند و یا می‌کنند. از همین رو و با بررسی‌های مختلف به ایده‌ای جذاب دست پیدا کردیم که هم اکنون و در روز اول آوریل ۲۰۱۴ قصد داریم که آن را به صورت رسمی اعلام کنیم: «دوره‌های درسنامه را بگذرانید و هدیه بگیرید!»

براساس این طرح از این پس اگر شما در هر یک از دوره‌های درسنامه با موفقیت فارغ‌التحصیل شوید و مدرک آن را در ایمیل خود دریافت کنید، تیم درسنامه به صورت مجزا با شما تماس خواهد گرفت و هدیه‌ای را به درب منزل شما ارسال خواهد کرد. نکته مهم در این طرح آن است که اگر شما در گذشته نیز دوره‌های درسنامه را گذرانده باشید، می‌توانید با ارسال ایمیل به ما، درخواست هدیه خود را مطرح کنید.

علاوه بر این اگر شما در بیش از ۲۰ دوره از دوره‌های درسنامه شرکت کرده باشید، هدیه‌ای ویژه دریافت خواهید کرد. دقت کنید که برای دریافت این هدیه ویژه شما باید حداقل ۲۰ مدرک پایانی دوره‌های درسنامه را برای ما ارسال کنید.

تیم درسنامه امیدوار است که این طرح باعث شود تا جذابیت درسنامه برای شما دوستان بیشتر و بیشتر شود و بیشتر از گذشته با ما همراه شوید.

85 نظر

اینجا ایران نیست؛ اما...:
احتمالا تا الان به «درسنامه» برخوردین. حالا یا تو سایت‌های مختلف، یا تلویزیون و یا مجلات و روزنامه‌ها. به شخصه در چند تا از دوره‌هاش شرکت کردم و واقعا دوستش داشتم و دارم. یه...